Inspiracje salon z aneksem

Nowoczesne mieszkania i domy projektowane są zazwyczaj z salonem przyłączonym do kuchni, która była w przeszłości osobnym pomieszczeniem. Powodów jest kilka i warto zwrócić na nie uwagę przy zakupie mieszkania lub budowie domu.

Zalety nowoczesnej kuchni połączonej z aneksem kuchennym:

 • stały kontakt z domownikami,
 • wspólne gotowanie nawet w większym gronie przyjaciół lub domowników,
 • większe wnętrze bez podziału na kuchnię i salon.

Wady:

 • wyczuwalne zapachy przygotowywanych potraw,
 • hałas urządzeń kuchennych: wyciągu nad kuchenką, zmywarki, miksera itp,
 • trudne utrzymanie porządku w salonie.

Zalety osobnej kuchni (tradycyjnie)

 • klasyczny podział na strefę relaksu (salon) i strefę pracy (kuchnia),
 • brak kuchennych hałasów w strefie odpoczynku,
 • brak zapachów przygotowywanych potraw.
 • łatwe utrzymanie porządku w salonie

Wady:

 • izolacja osoby przygotowującej posiłki
 • brak możliwości przygotowywania potraw w większym gronie

 

  

Jak widać każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto zastanowić się jaki charakter będzie miała nasza kuchnia z salonem na wczesnym etapie wybierania projektu. Późniejsze zmiany mogą wiązać się z dużym remontem.

Skupy się na aranżacji salonu z aneksem kuchennym

Tematycznie zakładam, że skoro tu trafiłaś, Twój salon łączy się z aneksem kuchennym. Pierwszą radą będzie optyczne wydzielenie strefy kuchni od salonu stołem - jadalnią. Czynność zgoła prosta polegająca na ustawieniu stołu między tymi strefami. Tutaj możesz zaszaleć. Stół z uwagi na dostępność miejsca może być duży. Nawet warto, aby był duży solidny, gdyż wokół niego skupi się życie domowników. Przy nim wypijesz herbatę, poplotkujesz z sąsiadką i postawisz garnek na który brakło miejsca na blacie kuchennym. Inspiracją może być przykładowe zdjęcie perfekcyjnego salonu z aneksem, które znajdziesz poniżej. Zwróć uwagę na fototapety do kuchni z brzozami dopasowaną kolorystycznie do przestrzeni.

inspiracje kuchni z aneksem

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej adaptacji salonu i kuchni do aktualnych potrzeb. Przesuwając jedynie stół jadalny wydzielający strefę pracy kuchennej i relaksu, powiększamy jedną lub drugą przestrzeń. Zwróć uwagę na oświetlenie, ale o tym za chwilę, gdyż światło w kuchni połączonej z salonem jest niezwykle ważne.

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym.

Główną zasadą jest umieszczenie kliku źródeł światła. Każda przestrzeń powinna posiadać własne oświetlenie, aby w zależności od potrzeb stworzyć w niej strefę przyjazną pracy w kuchni lub odpoczynkowi w salonie. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie nad stołem jadalnym kilku wiszących lamp w zależności od wystroju nowoczesnych lub loftowych.

 

Czytaj także:
02.03.2022

Jak odnowić parapet

 

Nieestetyczny, porysowany lub odbarwiony parapet kontrastuje z Twoim pięknym mieszkaniem? W tym poście poradzimy w jaki sposób szybko poprawić wygląd parapetu przy pomocy okleiny za małe pieniądze.

 

22.10.2019

Naklejki na szafę

Sprawdź dlaczego szafa jest najlepszym miejscem w domu do ozdobienia dużym zdjęciem. To niesamowite jak pięknie może prezentować się naklejka na szafie z odpowiednio dobranym wzorem.

20.08.2019

Z czego fototapeta do łazienki

Gdy dekorujesz łazienkę i masz zamiar nakleić na ścianę fototapetę musisz wiedzieć na jakim materiale ją zamówić. Przeczytaj ważne informacje techniczne, które ułatwią montaż i sprawią, że dekoracja przez długie lata będzie cieszyła pięknem.