/ Blog

Z czego fototapeta do łazienki

Każdy ma marzenia, a gdy związane są z piękną łazienką ustrojoną w fototapetę należy podejść do tematu konstruktywnie. Możesz spełnić swój pomysł na ładą łazienkę z dekorem w postaci tapety, ale warto zapoznać się z możliwościami i ograniczeniami tego specyficznego miejsca. W łazience jest parno, wilgotno, gorąco i stale cieknie woda. Należy wziąć pod uwagę te czynniki przy wyborze materiału na fototapety do łazienki, która posłuży nam przez długie lata i jednocześnie będzie ją zdobiła. Na jakim materiale zamówić fototapetę do łazienki Na pewno musi, to być materiał zmywalny i łatwy w naklejaniu. Powinien być oporny na wodę i co ważne chronić ścianę przed zalaniem. Tak sądzą wszyscy, ale to nie do końca jest prawda. Łazienka ma kilka stref wilgoci i w zależności od tego w której z nich naklejamy fototapetę dobieramy odpowiedni materiał. strefa dużej wilgoci strefa możliwości zachlapania strefa sucha tapeta w łazience Pierwsza strefa, to ściana bezpośrednio przy wannie lub w kabinie prysznicowej, ewentualnie przy umywalce. Takie miejsce w łazience wymaga fototapety całkowicie odpornej na wodę i to nie tylko od strony zewnętrznej tj od strony łazienki, ale również od strony ściany. Nie chcemy, aby podciekająca woda powodowała, że za jakiś czas fototapeta będzie nam się odklejała. Najlepiej wydrukować fototapetę na winylu lub na naklejce. Czysty winyl może leżeć w wodzie więc wilgoć łazienki mu nie zaszkodzi. Najlepiej, aby fototapeta winylowa do łazienki w strefie mokrej była w jednym kawałku co wyeliminuje dostawanie się wody pod jej krawędź. Brzegi fototapety w łazience najlepiej zabezpieczyć bezbarwnym silikonem. Druga strefa w łazience nie jest tak bardzo wymagająca. Wystarczy tutaj fototapeta winylowa na fizelinie lub w ekstremalnych warunkach laminowana. Tutaj można już pokusić się o dekorację w brytach gdyż woda na fototapecie może pojawić się sporadycznie. Ściana powinna być wcześniej zagruntowana, można ją również przegruntować tj zeszklić, ale do naklejenia będzie potrzebny specjalistyczny klej, który utrzyma fototapetę na szklistej ścianie łazienki. Trzecia strefa jest najmniej wymagająca. Można w takim miejscu łazienki nakleić nawet fototapetę lateksową tj na papierze o ile jest sprawna wentylacja i para jest na bieżąco odciągana. Ważne, aby dla fototapety lateksowej nie szklić ściany, gdyż na rynku nie ma klejów, które pozwalają na sklejenie do szkła papieru. Sposób naklejania fototapety na ścianie łazienki Sposób montażu tapety w łazience jest taki sam jak w przypadku ścian w innych pomieszczeniach naszego mieszkania. Klej w zależności od rodzaju fototapety nakładamy na ścianę (winylowa) lub na tapetę (papierowa). W przypadku naklejek stosujemy klejenie na wodę co pozwala wycisnąć bąbelki powietrza i dokładnie docisnąć dekorację do oklejanej powierzchni.

Czytaj także:
02.03.2022

Jak odnowić parapet

 

Nieestetyczny, porysowany lub odbarwiony parapet kontrastuje z Twoim pięknym mieszkaniem? W tym poście poradzimy w jaki sposób szybko poprawić wygląd parapetu przy pomocy okleiny za małe pieniądze.

 

21.01.2021

Inspiracje salon z aneksem

Sposoby na ładne zagospodarowanie przestrzeni w salonie połączonym z kuchnią. Zobacz ciekawe inspiracje.

22.10.2019

Naklejki na szafę

Sprawdź dlaczego szafa jest najlepszym miejscem w domu do ozdobienia dużym zdjęciem. To niesamowite jak pięknie może prezentować się naklejka na szafie z odpowiednio dobranym wzorem.